Dolarda Düşüş Devam Edecek Mi

Ukrayna tedirginliğinin azalması ve olumlu algılanan Fed açıklamaları sonrası dolar kuru, 25 Aralık’tan bu yana ilk kez 2,07’in altına indi.

Euro da, TL karşısında gerileylerek 2.8892’ye kadar indi.

TL gibi diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine en çok destek, Fed Başkanı Yellen’ın, “Faizi ne zaman artıracağımıza dair bir takvim veya formül veremeyiz” yolundaki sözleri oldu. Yellen’ın bu sözleri, piyasalarda Abd Merkez Bankası’nın faiz artışlarına başlamak için daha uzun zaman geçeceği yolunda algılar oluşturdu.

Peki bundan sonra ne olacak? TL güçlenmeye devam edecek mi? Bu seviyelerden dolar alınır mı, yoksa beklemek mi lazım? Tüm bu soruların yanıtlarını Haberler.com Ekonomi servisi olarak analistlere sorduk.

İşte uzmanların dolara dair öngörüleri:

ERHAN GÜRSOY – ŞEKER YATIRIM PİYASA ANALİSTİ

Son 2 haftadır istisnasız her gün düşen dolar kuru 2014’ün dip seviyesi olan 2.08’e kadar geriledi.

Yurtdışı piyasalara baktığımızda doların değer kazandığı görülürken, TL burada pozitif ayrışıyor.

Dolar kurundaki bu sert düşüşlerin alım için fırsat yarattığı söylenebilir.

2.08 ve 2.05 gibi destek bölgelerinden alımlarla kur tekrar 2.10 ve 2.14 seviyelerine yükselebilir.

EVRİM ERTEN – İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER HAZİNE VE PORTFÖY YÖNETİMİ MÜDÜR YARDIMCISI

Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askerlerini çektiğini açıklamasıyla politik gerginliğin azalması ve ABD Başkanı Yellen’in açıklamalarının konut piyasasına vurgu haricinde çok fazla detay içermemesi ve konuşmanın piyasalar tarafından olumsuz algılanmaması TL’nin dolar karşısında son bir kaç gündür koruduğu güçlü seyrin devamını görmemize sebep olmakta.

Rusya gerginliğinin azalmasıyla küresel risk iştahı artarken önceki gün 2,50 seviyesinden bugün 2,48 seviyesine gerileyen sepet ve dün itibariyle 2,09 noktasından bugün 2,0730’u gören dolar kuru diğer gelişmekte olan para birimlerini takip etmekte. İç siyasi gündemin en önemli maddesi önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimleri iken Ağustos ayına kadar TL’deki volatilite devam edecektir. Avrupa Merkez Bankaları’nın faiz kararları bugün piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

AYDIN EROĞLU – EKONOMİST

Dolar kuru, bir ay evvel gördüğü 2,08 desteğine yeniden inmiş gözüküyor. Bu seviye teknik olarak aynı zamanda bollinger desteği. Stochastic seviyesi de aşırı satım (alıma uygun seviye) bölgesinde olduğu için, kurun buradan bir destek bulması söz konusu olabilir. Ancak teknik olarak 2,0893 seviyesi aşağı kırılırsa o zaman ekstra gevşemeyi bekleyebiliriz.

Bu konuda belirleyici bugünkü Avrupa Merkez Bankası (Ecb) kararı olacaktır. Eğer bugün Ecb likiditeyi artırıcı tahvil alımı benzeri bir karar açıklarsa, kur karşılığı önce 2,06 ve sonra 2,03 seviyelerine inebilir. Ancak böyle bir karar çıkmazsa, dolar kurunun yeniden kısmi bir yükseliş tepkisi oluşabilir.

Fakat kur konusu tek bilinmeyenli bir konu değil. Yani sadece Ecb’nin alacağı karar tek başına ölçü değil. Ecb böyle bir karar aldığı zaman, bizdeki kur karşılıklarını düşürücü etkisi olur ama, bu karara bakarak Merkez Bankası’nın faiz indirmesi de kurların yukarı tepki vermesine neden olur. Anlayacağınız olası merkez bankaları kararları bir birine zıt tepkiler yaratabilme gücüne sahip olacaklar.

Ekonomi Bakanı’mızın da ifadelerine bakılırsa, hükümet kanadının kurların fazla düşmesini istemedikleri sonucunu çıkartıyorum. Bu konuda kararlı bir tutum kurların düşmesine engel olur. Mesela TCMB döviz alım kararı gibi. Yoksa, Ecb’nin olası likidite arttırıcı kararı, yaz döneminde turizm gelirlerinin artacak olması gibi nedenlerle kurlarda gevşek bir dönem beklemek doğru olur.

Kısacası teknik olarak 2,08 seviyesine, gelişmeler olarak ise özellikle Ecb ve TCMB’nın kararlarına bakacağız. Şu an yukarı tepki verebileceği bir destekteyiz. Ancak olası yukarı tepkinin de 2,12 ile sınırlı kalabileceği bir teknik görüntünün de olduğunu belirtmeliyim.

EGEMEN ÇANDIR – İNTEGRAL MENKUL DEĞERLER ARAŞTIRMA MÜDÜRÜ

Mayıs ayında tepe yapması beklenen TÜFE’nin hala yüksek seyretmesi ve bu tepenin yaz aylarına kalması ihtimali TL’nin güçlenmeye devam etmesine yol açmakta. Yurt dışında, dün Rusya Başkanı Putin’in geri adım sinyalleri vermesi ile gelişen piyasalarda Dolar gevşemesi görülse de bu durum ikinci etken olarak düşünülebilir.

Son olarak, FED Başkanı Yellen’in güvercin konuşmaları, Dolar/TL’nin Dolar kanadının gevşek kalmasına neden olmakta.

Mevcut durumda 2,08-2,09 bandı, hala yüksek döviz borcu bulunan reel kesim için alım imkanı taşısa da, bu ihtiyacın geçtiğimiz haftalar içerisinde dolar düşerken karşılanmış olabileceği durumu yükselişerin sınırlı kalacabileceğine işaret. Yükselişerde 2,10’un üzerine kuvvet görülememesi, doların bir süre daha TL karşısında zayıf kalmasına neden olabilir.

ARDA COŞAR – ALB MENKUL ARAŞTIRMA UZMANI

Geçtiğimiz PPK toplantısında TCMB’nin haftalık repo faizini, gecelik borç alma ve verme faizini değiştirmemesi ardından TL’de değerlenme eğilimi devam ediyor. Ayrıca Nisan ayı enflasyon rakamlarının beklenenden yüksek gelmesi TCMB’nin faiz indirimini öteleyeceği beklentisi yarattı. FED tarafından gelen açıklamalarda da ABD ekonomisinde toparlanmanın devam ettiğinin teyit edilmesi, yanı sıra ekonominin hala desteğe ihtiyaç duyduğu ve destekleyici para politikasına devam edileceğinin belirtilmesi TL’yi desteklemeye devam ediyor. Ukrayna’da yaşanan krizde Putin’in tansiyonu düşürücü açıklamalar yapması ve askeri birlikleri Ukrayna sınırından çekmesi ise TL üzerinde olumlu etki eden bir diğer faktör. Bu faktörlerin bir araya gelmesi ile USDTRY paritesinde aşağı yönlü eğilim devam ediyor.

Ekonomik veriler özellikle enflasyon verileri TCMB’nin sert bir faiz indirimi yapmasına imkan vermiyor, önümüzdeki PPK toplantılarında faizde değişiklik yapılsa bile bu ancak sınırlı ve sembolik bir şekilde olur. Ayrıca yurt içinde seçim sonrası siyasi tansiyonun azalması yurt içi piyasaları desteklemeye devam ediyor. FED tarafında ise FED’in tahvil alımlarına her FOMC toplantısında 10 milyar USD azaltması ve yılın ikinci yarısında bitirmesi, fonlama faizini ise yüzde 0,25 seviyesinde sabit olarak tutması bekleniyor. Tabi her iki Merkez Bankası beklenmedik bir sürprize karşı dikkatle izlenmeli.

Teknik açıdan ise dolar kuru gerileme eğilimi devam ediyor. Putin’in Ukrayna ile ilgili ılımlı mesajları yanı sıra askeri birliklerin Ukrayna sınırından çekilmesi ardından 2.0870 desteği aşağı yönlü kırıldı. Bu desteğin aşağı yönlü kırılması TL için pozitif, zira 2.0870 seviyesi yaklaşık olarak Nisan ayı dip seviyesiydi. Kısa vadede dolar kuru 2.0750 desteğini aşağı yönlü kırması durumunda 2.0600 ve 2.0500 seviyeleri, paritenin veri yardımı ile 2.0750 desteği üzerinde tutunması durumunda ise 2.0870 ve 2.1000 seviyeleri hedeflenebilir. Paritede eğilim aşağı yönlü olmak ile beraber paritenin 2.0870 aşağısında kalması önemlidir. Bu seviyenin aşağısında kaldığı sürece satış baskısının devamı beklenebilir.

ERDOĞAN TURAN – GCM MENKUL KIYMETLER ARAŞTIRMA DİREKTÖRÜ

Merkez Bankasının faiz indirimi yapacağı beklentisiyle 24 Nisan’da 2.15 seviyesi görüldükten sonra dört ayın en düşük seviyesine gelindi. TL’nin değerlenmesinde birkaç faktör etken; en önemlisi ise yüksek enflasyon rakamlarından sonra Merkez Bankası’nın faiz indirimi için en azından haziran ayını bekleyeceği düşüncesi. Merkez Bankası faiz indirmezse TL’nin değer Kazancı mevcut konjonktürde çok şaşırtıcı değil. En azından TCMB tarafından TL’yi bir miktar değersiz kılacak hamle gelmeyecekse Merkez cephesinden TL rahat diyebiliriz.

İkinci önemli konu Fed politikaları. Fed’in varlık programını sonlandırması artık eski haber, piyasaların kanıksadığı, fiyatlamalara geçmiş bir konu. Artık piyasalar Fed faizi ne zaman artırır onu tahmin etmeye çalışıyor. Bu noktada Fed’in faiz artırmada aceleci olmayacağını Fed yetkililerinin ısrarlı ifadelerinden anlıyoruz. Fed faiz artırmayacaksa, dolar değerlenme sürecine hızlıca girmeyecekse TL Fed cephesinden de rahat olabilir.

Bir diğer etken, piyasa aktörlerinin gelişen ülke piyasalarındaki tahribattan sonra bu piyasalara dair algının bir miktar değişmesi, gelişen ülke piyasalarına ufak da olsa, geçmiş dönemle kıyaslanacak kadar hızlı olmasa da sermayenin yönelmesi. Gelişen ülke piyasaları cazip görülüyorsa sermayenin bu ülkelere yönelmesi yerel para birimlerini güçlendirip, hisse senetleri piyasasını yükseltip tahvil-bono piyasasında gerilemeye sebep oluyor. Türkiye’de seçimlerden 1 hafta önce başlayan iç piyasa hareketlerinin bahsettiğimiz mantıkla izahı mümkün.

Sırada Avrupa Merkez Bankası (AMB) var. Bize göre şimdilik zor olsa da piyasalarda AMB’nın parasal gevşeme adımları atacağı beklentisi var. Bu beklenti de TL’yi güçlü tutan, gerçekleştiğinde daha da güçlendirecek bir başlık.

Yatırımcıların kafasındaki soru ise 2.10 seviyesi altına inen kur buralarda kalıcı olur mu yoksa daha önce de yaşadığımız gibi tekrar 2.15 seviyesine yakın noktalara yükselir mi? İçeride önümüzdeki dönem enflasyon-büyüme rakamları TL üzerinde izlenen politikalar açısından önemli olacak. Politik risk olarak düşünülebilecek en yakın başlıksa Cumhurbaşkanlığı seçimleri, bu konuda adaylar belli olduktan sonra daha net konuşulabilecek.

İç-dış konjonktürün müsaade etmesi durumunda Dolar/TL’de 2 seviyesine doğru geri çekilme görmek mümkün olabilir. 2.10 seviyesi altında kalıcı olmaksa yine bahsettiğimiz risklerde artış olup olmayacağına bağlı olacak.

IKON MENKUL

2.0870 direnç seviyesi altında işlemlerin izlendiği kurda negatif hareketliliklerin devam etmesi durumunda 2.0780 ve TL lehinde işlemlere güç kazandıracağını düşündüğümüz kritik 2.0640 destek seviyesini takip ediyor olacağız.

2.0870 direncinin geçilebilmesi durumunda ise dolar lehine toparlanma için üzerinde kalıcılık aradığımız 2.0940 direncini izleyeceğiz.

MARBAŞ FX

Rusya’dan gelen ılımlı açıklamalar dolar/TL’de 2,09’u kırdırdı.

Dün Rusya’dan gelen açıklamalarla Ukrayna krizinin hafifleyeceği beklentisi gelişmekte olan ülkelere ilginin artmasına neden oldu. Haber öncesi 2,09’un üzerinde tutunmaya çalışan dolar/TL kuru da haberin etkisiyle 2,08’e kadar geriledi. 2,09’un kırılması bir sonraki hedef olan 2,07’yi gündeme getirdi. Kısa vadede alım stratejisini uygulayanların dün 2,09’un haber etkisiyle kırılmasıyla stop loss yapanların yeniden alım denemesi yapabilecekleri seviyelerin 2,07 civarına gelinmesiyle ya da 2,09’un yeniden aşılmasıyla oluşacağını düşünüyoruz.

Daha düşük kaldıraçlarla orta vadeli maliyet yapmayı düşünenlerin 2,00 TL’ye kadar olabilecek düşüşleri de göz önünde bulundurarak düşüşleri kademeli alım fırsatı olarak değerlendirmeleri gerektiği görüşümüzü koruyoruz. Olası tepkilerde daha önce güçlü destek olarak takip ettiğimiz 2,09 güçlü direnç konumuna geçti. Bu seviyenin üzerinde ise 2,0975 ve 2,1075 izleyeceğimiz diğer önemli dirençler olacak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.