Güvercinler Evcil Kuşlar İçin Önemli Vitaminler ve Mineraller

Tıpkı insanlar gibi evcil hayvanların da sağlıklı beslenmeleri gerekir ve sağlıklı beslenmeleri için bazı vitamin ve minerallere ihtiyaçları vardır. Kuşlar, bu gerekli vitamin ve mineralleri su yolu ile yada yemin nemlendirilmesi şeklinde getirilmiş bir diyet dahilinde alabilirler. Vitamin ve minereal takviyesi, kuşunuzun ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri almasını sağlamak için kolay ve ucuz bir yoldur.
Kuşlar için Önemli Vitaminler
Kuşunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminler arasında A, E, D3 ve B kompleksi bulunur.

A vitamini, gözlerin, tüylerin, üreme sisteminin ve bağışıklık sisteminin sağlığına yardımcı olan önemli bir vitamin olarak kabul edilir. A vitamini, gerektiğinde A vitaminine dönüşen beta karoten olarak sağlanabilir. Fazlarsı vucuttan dışkı yolu ile atılır. A vitamini eksikliği, evcil hayvanlarda görülen en yaygın eksikliktir. A vitamini eksikliği belirtileri arasında enfeksiyona yakalanan kuşlarda gözlerde beyaz noktalar, şişmiş gözler, tüy rengi donukluğu, hırıltı ve kilo kaybı sayılabilir.
E vitamini bir antioksidandır ve temel işlevi serbest radikalleri temizlemektir. E vitamini, A vitamini düzenler ve korur; Aynı zamanda B vitaminleri nin ve C vitamininin oksidasyonunu önler. C vitamini genellikle tüketilmeden önce bozulsa da, güçlü hücre duvarları ve kan damarları için önemlidir.
D3 Vitamini sağlıklı kemikler, tüyler ve yumurtlama için çok önemlidir. Bu vitamin, kuşların kalsiyumu emmelerine ve vücutlarında kullanmalarına yardımcı olur. Kuşlar, güneş veya tam spektrum aydınlatması yardımı ile D vitamini oluşturur. Ancak, pencerelerin güneşin UV ışınlarını filtrelediğini, böylece kuşların bir pencereden yeterli D3 vitamini alamayacaklarını unutmamak gerekir.
Kuşlar için önemli olan diğer bir vitamin grubu ise B6, B12, tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit, folik asit ve biotin içeren B kompleks vitaminleridir. Her asidin kendi önemli işlevi olmasına rağmen, bir bütün olarak B kompleks vitaminleri, kuş vücudunuzun kullanması için yiyecek ve besin parçalarının parçalanmasına yardımcı olur. B-kompleks vitaminleri günlük olarak kuşunuza verilmelidir, çünkü bunlar sürekli vücuttan atılırlar.
Mineraller gelince, kalsiyum kuşlar için en önemli olanıdır. Kalsiyum güçlü kemik oluşumu, kan pıhtılaşması, tüy büyümesi ve sağlıklı yumurtalar için gereklidir. Kuşlar, bu minerali verdiğimiz mineral taşlarından ya da suya kattığımız mineral kompleksleri sayesinde alırlar.
Son olarak, kuşlar dengeli yağ asitleri, Omega-3 ve Omega-6’dan faydalanacaktır. Omega yağ asitleri bağışıklık sistemine ve vücudun hastalığa tepki verme yeteneğine yardımcı olur. Doğru oranlarda, Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri, kuşunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Kuşunuz için ek vitamin ve mineral içeren çok sayıda faydalı ürün vardır. Örneğin, depovit firmasının ürünün Depovit Ultravit Vitamin Amino Asit Sıvı , 14 çeşit vitamin & mineral & aminoasit kombinasyonudur ve ciddi bir şekilde fayda sağlar.
Kuşlarınıza gerekli vitamin ve mineralleri sağlamak onların bağışıklık sistemini en üst seviyeyey çıkararak sürekli sağlıklı kalmaları için büyük önem taşımaktadır.

Alinti Kaynak :

Mehmet GÜÇYENER

Kanatlı Hayvan Uzmanı

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.