Guvercinlerde Bazi puf nokatalar

Guvercin beslemek oldukca keyif alabileceginiz hobiler arasinda olabilir, yillarca guvercin bakarak kendine hobi edinmis kisilerden oldukca bu konu hakkinda destek alabilirsibiz.

Yuzlerce , binlerce kus irki olup istediginiz bir kac irk ile bu ise baslayabilirsiniz..

Bu nedenle, güvercin beslemeye ve güvercinlerle haşır neşir olmaya yeni başlayacak olanların hiç olmazsa ilk başlarda, bakımı kolay, uysal ve evcilleşmeye daha yatkın olan güvercin ırklarından tercih etmeleri daha doğru bir tercih olacaktır. Bu arada profesyonel güvercin bakıcılarının yaptığı harcamalar, güvercin beslemeye yeni başlayacak olanların gözünü korkutmamalı. Zira güvercinlerin temel ihtiyaçlarını düzenli ve özenli bir şekilde karşılamak, güvercin bakımını keyifli bir fanteziye dönüştürmeden önce yeterli olacaktır.

Güvercin Bakımının Temel İpuçları

Güvercin bakımında temelde üç basamak vardır. Barınma, beslenme ve sulama. Bu üç konuda yeterli derecede titiz davranıldığında, güvercinler size ve yaşadığı yere adapte olacak ve sağlıkla büyüyüp üremeye devam edeceklerdir.

Güvenli Barınma

Güvercinler doğaları gereği, barınacakları yerin güvenli olmasını önemserler. Bu nedenle, güvercin beslemeye karar verdiğinizde onlara kendilerini güvende hissedecekleri bir alan yani güvercin kümesi oluşturmakla işe başlamalısınız. Güvercinlerin düzenli olarak yumurtlamalarını sağlamak ve kendilerini o yuvanın içinde iyi hissetmelerini sağlamak; dolayısıyla onlarla keyifli zaman geçirmek için, yuva kutusu ölçüleri en az, 40 cm yüksekliğinde, 60 cm genişliğinde ve 40 cm derinliğinde olmalıdır. Yuvanın kuru ve temiz tutulması, yine hem güvercinler hem de yavrularının sağlığı için çok önemlidir. Güvercin yuvasının yerine karar verirken kedi ve farelerin ulaşamayacağı bir alan tercih etmeniz gerektiğini belirtmeden geçmeyelim. Zira kediler içim kuş avlamak büyük bir keyiftir. Fareler içinse özellikle yavru kuşlar lezzet dolu bir ziyafettir.

Beslenme

Güvercinler, sabah ve akşam beslenmelidir Yemlerinin kuru ve serin ortamda saklanması, yemlerin bozulmaması ve güvercinlerin hastalanmaması için oldukça önem taşımaktadır. Mevsim yeşillikleri ve bezelye, havuç, nohut gibi sebze ve bakliyatlar da haftada iki kere küçük parçalar haline getirerek güvercinleri beslemek için tercih edilebilir.

Sulama

Güvercinlerin su kabı kesinlikle ve kesinlikle temiz, suları taze olmalıdır. Evcil güvercinler için bayat ve pis su tehlike arz ettiğinden, kuşların bu sulardan çeşitli hastalıklar kapmasını engellemek için bu konuda dikkat gereklidir.

 

Alinti icerik : petlican

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.