Guvercinlerde Goz ler nasil olmali

Guvercinlerde dikkat edilmesi gereken onemli ozelliklerden bir taneside Gozlerdir. Kisaca bahsetmis olalim.

1-Göz bebeği posta kuşunda en önemli özelliklerden bir tanesidir.Rengi siyah olmalı ve oval veya yuvarlak olmalıdır.

Kuşun gözünü güneş ışığına tuttuğumuzda göz bebeğinin mutlaka buna refleks gösterip adete toplu iğne başı gibi küçülmelidir.

İyi bir güvercinde göz bebeği mutlaka küçük olur.Göz bebeği büyük olan güvercinler uzun ve zorlu yarışları bitiremez.Zira bu güvercinlerin gözleri güneş ışınlarından çok fazla etkilenir.

2-Göz bebeğini çevreleyen daire ;bu dairenin içersinde güvercinlerin yarışçı özeliklerini gösteren yatay ve dikey çizgiler mevcuttur.Bu çizgiler hızı ve kuşun takribi mesafeni gösterir.

Bunun dışında iyi bir damızlık güvercinde bu dairenin etrafını çevreleyen hat testerenin dişlerini anımsatmalıdır.

3-Bu daire anladığım kadarıyla sadece renk ifade ediyor ve vites kuşlarında geniş olurken maraton kuşlarında dar oluyor.Birçok rengi vardır.

Bunlar sarı,yeşil,mavi,gri,beyaz,menekşe vs.gibidir.Bütün renkler yarış kazanabilir.
Sarı ve sarı yeşil kapsamlı bir göz rengidir.Beyaz ve gerçek dominant menekşe 1 nolu damızlık gözüdür.Eşleştirmelerde buna dikkat edilir ve ZIT göz rengine sahip kuşlar birbirleriyle eşleştirilir.

4-İris ;genellikle posta güvercinlerinde iris gözdeki en önemli daire olmakla birlikte renk itibariyle kırmızı ve kahverengi vb.gibi çeşitlilik arzedebiliyor.İrisin koyu ve canlı bir renge sahip olması aranılan bir özellik.

Ayrıca iyi bir yarışmacıda iris düz bir satıha sahip iken iyi bir damızlıkta pütürlü olmalıdır.Benzetmek gerekirse irise baktığınızda iyi bir damızlıkta dağlar ve vadileri andıran yükseklik ve düzlükler görülmelidir.

Ayrıca bu kırmızı rengin arasına kuşun göz halkasına bağlı olarak beyaz veya siyah gibi renk granüllerinin yer almasıda ayrı bir özelliktir.

Damızlık güvercinde iris göz bebeği istikametinde yüksekten alçağa doğru inen bir step sergiler.

5.Damızlık dairesi gözün en dış çevresinde yer alan son halkadır.Bu halka her kuşta mevcut değildir.Bu daire göze kan pompalarve besler.Kuşun sağlıklı olup olmadığını buraya bakarakta anlarız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.