Posta Güvercini

MANİSA’DA RAYLI SİSTEM NEREDEN GEÇECEK?

Meclis toplantısında dört mahallenin revizyon imar planı görüşülürken ortam iyice gerilmişti. Raylı sistemle ilgili maddenin en sona bırakılması beni endişelendiriyordu. Çünkü Manisa’nın bugün ve gelecekte en önemli sorunu olan trafiktir. Tam da çözüm için bir oylama yapılacak ama ortam gergin. İnşallah siyasi hırslara kurban gitmez buu oylama diye dua ediyordum…

Çünkü; Manasa bir vardiya kenti. Sabah 6’sından gecenin 1’ine kadar insanlar duraklarda ekmek parası için servis bekliyor. İş, aş stresine bir de trafik eklenince hayat tam bir çileye dönüşüyor. Fabrikalarda çalışan insanların şöyle bir yüzüne bakın. İnanın gülen bir yüz çok nadir çıkar. Sadece onların mı? Manisa trafiğine çıkan herkes aynı durumda değil mi?

Servis otobüslerine ne demeli? Allah kimseyi Karaköy’de bir servis otobüsünün arkasına düşürmesin! Gerçi Manisa’da yaşayanların makus kaderi… O kara dumanı yutmak artık etkilemiyor! Bağışıklık kazandık!

Belki de Manisa trafiğini bu kara duman çıkaran otobüslerden, işçileri servis çilesinden, vatandaşı da sürekli dur kalk yapan otobüslerden kurtaracak tek bir çare var. Metro ya da raylı sistem.

İşte o tarihi anı yaşadık dün gece…

Ortam gergindi… daha birkaç dakika önce Fatih, Cumhuriyet, Atatürk ve Hafsa Sultan mahallerini kapsayan revizyon imar planı AK Parti, CHP ve bağımsız üyelerin oylarıyla reddedilmişti. Toplantının o anına kadar oldukça neşeli olan Belediye Başkanı Cengiz Ergün gerilmiş hatta kızmıştı.

Maddeler hızla oylanmış, sıra raylı sistemin kaderini belirleyecek olan oylamaya gelmişti… Raylı sistem için Başkan Cengiz Ergün borçlanma yetkisi istiyordu…

Ve Manisa Belediye Meclisi tarihi bir karar imza attı. Manisa’da uzun yıllardır yapılması planlanan raylı sistem projesiyle ilgili belediye başkanına borçlanma yetkisi verildi. Hem de tüm partilerin kabul oyuyla…

Manisa Belediye Meclisi’nden raylı sistem için yetki alan Başkan Cengiz Ergün detayları da açıkladı. Plana göre raylı sistem hattı Gediz Köprüsü civarındaki yeni garajdan başlayacak, stadyum, Cumhuriyet caddesinden Emniyet Müdürlüğü binası önünden geçerek Doğu caddesine çıkacak. Hat Moris Şinasi Çocuk Hastanesi önünden geçerek Lale kavşağına inecek. Laleli’de Mehmet Akif Ersoy bulvarından OSB’ye ilerleyecek olan raylı sistemin son durağı Serel fabrikası civarı olacak. İleride yapılması planlanan ikinci hat ise Karaköy’den geçecek.

Bu projeye onay veren Manisa Belediye Meclisi doğrusunu yaptı.

Raylı sistem vardiyalar kenti Manisa’ya hayırlı olsun…

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca kontrol et

Close
Close
Close

Adblock Kapatınız!

Reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi destekleyebilirsiniz.