Posta Güvercini

Merhaba Manisa Posta Güvercini Severleri

Merhaba Sevgili Yaris Severler…

Manisamizda her yil duzenlenen ve 8 dernegi bulununan, yoresel alanda her yıl geliştirilerek düzenlenen posta guvercini yarislari yapılmaktadir.

Posta guvercini beslemek ve yaristirmak tamamen Manisalilarin Hobisidir. Heryil Nisan ayindan sonra düzenlenen bu yarislar 120 Km mesafelerden Başlayip 900 km ve 1000 km ‘ ye kadar Tamamlaniyor. Yaris zamani geldiginde her hafta belirlenen noktalardan kuslar birakılıyor ve birakılan yerden ilk olarak evine donen kuslarin listeleri cıkarılarak 1,2,3 vs devam ederek kus sahibleri belirleriniyor.. 7 günde bir yapılan yaris taplamda 9 ve 11 yaris duzenleniyor..

8 dernek Baskanlari ve yonetim kurulu uyeleri yarislar baslamadan once toplantılar duzenleyerek yaris guzergahlarini ve yaris tarihini ortak karar ile belirler, Posta güvercininin salinacagi yerler ise genellikte Kula, Usak, Afyon, Celtik, Kulu, Konya, Kayseri, Kirsehir, Yozgat, ve SİVAS olarak planlanir.. ilk yaris 120 km ‘ den Birakılır kuslar, 7 gun sonra 165 Km birakılır, 7 gun sonra 225 km birakılır, 300 Km 450 Km, 600 Km, 700 Km gibi cok uzak mesafeler aldigi icin toplam 3 ve 3,5 ay surer..

Derece yapan Bütün Posta guvercinlerine ve sahiplerine Kupa Ödül olarak  verilir..

Kurmus oldugum Bu web sitesi Tamamen kendime ait olup, Hic bir gelir talep Etmeden Bütün Camiaya Tamamen Destek vermek icindir.

Bende MANİSA Yunus Emre Belediyesinde,  Akmescit Posta Guvercini Sevenleri Dernegi üyesi olarak, Tüm Posta guvercini Camiasina Başarilar Dilerim…

ŞENER AY

 

logop

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
Close

Adblock Kapatınız!

Reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi destekleyebilirsiniz.