Guvercin Hastaliklari

ORNİTHOSİS Hastaligi

Ornithosis bir çok kuş türünü etkileyen bir hastalıktır. Ayrıca insan ve diğer hayvanlara bulaşabildiğinden zoonoz bir karakter taşır. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde özel önlemler alınan bir hastalıktır.(Aslında her yerde aynı önlemlerin alınması lazım ama maalesef bir Hayvancılık Bakanlığımız bile yok)

Patojen: Chlamydia psittaci’dir. Ufak, non-motil mikroorganizmadır. Hücrelerin içine parazitik olarak girer. İnfeksiyon solunum yoluyla, tozlu ortamlardaki tozlara yapışık mikrobun alınması ile oluşur. Bu hastalık yapan patojenin, hastalıklı hayvanların dışkıları ile kirletilmiş su ve yem yolu ile hastalanması mümkündür. Yavrularına bu yolla bulaştırırlar.

Hastalığın semptomları:
2 tip semptom görülür
a) Akut form: Genç güvercinlerde görülür ve hırıltılı soluk alıp verirler. Gözlerinden akıntı gelir. Muco-equeus (müköz-sulu kıvama yakın) ishal şekillenmektedir.
b) Kronik form:Genellikle yetişkinlerde görülür. genellikle hiç bir belirti göstermez. Bu kuşlar insanlara hastalığı saçma ve yavru kuşları hastalandırma bakımından kaynak teşkil etmektedirler.

Hastalığın tanınması: Ölü kuşların dalak, karaciğer, konjunktiva ve hava keselerinden alınan örnekler mikroskop altında incelenerek teşhis konulmaya çalışılır. Canlı kuşların dışkılarından alınan örneklerden veya cloacadan alınan swaplardan etken bulunmaya çalışılır. Ayrıca hasta kuşlardan alınan kan örnekleri ile serolojik yoklamalar yapmak mümkündür.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
Close

Adblock Kapatınız!

Reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi destekleyebilirsiniz.