Posta guvercini Cenneti Manisa

Türkiye’nin ve belki de dünyanın en çok güvercin beslenen yeri olarak bilinen Manisa’da altı tane posta güvercini derneği ile 8 bini aşkın posta güvercini ve resmi olarak 250 yarışmacı bulunuyor.

İnsanlar arasındaki iletişimi yürüten posta güvercinleri gelişen teknolojiyle birlikte birçok yerde artık haberleşme amacıyla yetiştirilmese de, Manisa adeta bir posta güvercini cenneti olarak pek çok türe ev sahipliği yapıyor. Yılın belli zamanlarında yapılan posta güvercini yarışmalarına büyük önem veren Manisalı güvercinseverler, yarışmalarda Manisa’ya pek çok derece de getiriyorlar. Kula – Sivas arası düzenlenen yarışmalarda kuşların 1050 km. yol kat ettiğini vurgulayan Manisa Şehitler Posta Sevenler Derneği Kurucu Başkanı İlyas Eğriboyun, yarışmanın en az 10 etaptan oluştuğunu kaydetti.

SADECE MANİSA MERKEZDE 8 BİN GÜVERCİN BULUNUYOR

Uzun yıllardır güvercin besleyerek yarışlara katılan İlyas Eğriboyun, Manisa merkezde sadece yarışma amaçlı yetiştirilen posta güvercinlerinin sayısının 8 bini geçtiğini belirtti. 400 bin Euro’ya kadar alıcı bulan değişik türde güvercinlerin bulunduğunun altını çizen Eğriboyun, posta güvercinlerini pek çok Manisalı gibi çatı katına kurduğu kafeslerde besliyor.

GÜVERCİNLERE ÖZEL BAKIM

Manisa semalarında kanat çırparken görmeye alıştığımız güvercinlerin bakımının son derece zor, hassas ve zahmetli olduğunu ifade eden Dernek Kurucu Başkanı İlyas Eğriboyun, “Yarışmalara katılacak olan güvercinlere idman yaptırıyoruz. Güvercinlerimizi büyük bir özenle besliyoruz. 22 çeşit karışık yem veriyoruz. Yarışmalar süresince bakımında daha farklı uygulamalar da yapılıyor” dedi.

AYAKLARINDAKİ KÜNYEDE HERŞEY YAZILI

Tüm güvercinlerin ayaklarında bulunan künyeleri ile sahip oldukları bilgileri anında bilgisayara geçebildiklerini belirten Dernek 2. Başkanı Fuat Yılmaz ise, “Kuşlar ayaklarından künyeleniyor. Bu künyelerde kuşa ait her türlü bilgi bilgisayar sistemi ile okunabiliyor. Geçtiğimiz sene Türkiye’ye yurt dışından 150 bin künye gelirken, bu künyelerin sadece 45 bin tanesi Manisa – İzmir geneline verildi” açıklamasında bulundu.

ŞEHZADELER ZAMANINDAN GÜNÜMÜZE

Türkiye genelinde düzenlenen yarışmalardan kazandığı çok sayıda kupası, başarı belgeleri ve dereceleri bulunan Dernek Kurucu Başkanı İlyas Eğriboyun, Türkiye’de güvercinin merkezinin Manisa olduğunu belirtti. Osmanlılar’da Şehzadeler zamanında ana vatanı Mısır’dan getirilen güvercinler ile yıllar içinde Manisa’nın güvercinseverlerin merkezi haline geldiğini söyledi.

TEK SORUN AVCILAR VE ŞAHİNLER

Yarışacak olan posta güvercinlerini öncelikle nakliye şirketi ile götürüldüğünü ve hayvanların Türkiye’nin diğer bir ucundan uçarak döndüklerini vurgulayan Eğriboyun, en büyük sorunun havadaki şahinler ve kırsalda avlanan insanlar olduğunu vurguladı. Eğriboyun, “Avcılar şahinlerden daha çok zarar verebiliyor. Özellikle Uşak – Eşme civarında avcılık yapanlar güvercinleri yakalayıp dolaplara dolduruyorlar ve kışın etini yemek üzere satıyorlar. Hem insan sağlığı açısından çok zararlı hem de dolaplara doldurulan güvercinlere resmen bir zulum yapılmış olunuyor. Yarış güvercinlerine dönem dönem ilaç da veriliyor. Yenecek bir yanı yok. Bizim güvercinlerimizin ayaklarında künyeleri var ve sahipli oldukları belli bir şey” diye konuştu.postaguvercinhabericpostaguvercinhaberic2postaguvercinhaberic5

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.