Posta Guvercini Markalama Sistemi nedir

Merhaba Posta guvercini Sevenleri ve Yetistiricileri..

Sizlere Posta guvercini markalari nedir, nerden gelir, nasıl kullanilir, ve nasıl guvercinlerin ayaklarina takılır bunlardan kısa kısa bahsedelim..

Posta Guvercini Markasi ( Künyesi ) Nedir : 

Marka demek Künye demek Üzerinde Kayıtlı Rakamlar bulunun 8 mm capinda, 8 mm yuksekliginde halkadir.

Posta Guvercini Markalari Nereden Gelir :

Posta Guvercini markalari ( künyeleri ) Guvercin Federasyonlari  tarafından her yil aralik ayinin sonlarinda Ülkelere Dagitilir, Her ulkenin Markasi Kendi Ülkesini Temsil Eder Renk secenegini her yıl federasyonlar belirler gizli tutulur, sebebi yan sanayileri 2013 markasını 2012 de cıkarmasın diye.. Örnek : 113456 TR 2013 Gibi…

Posta guvercini Markalari Nasıl kullanilir :

Posta guvercini markalari nasıl kullanilir diyorsaniz burasi cok onemli bir ayrıntıdır, markalar ( kunyeler ) Yeni yumurtadan cikmis posta guvercini en az 7 gun , en son ise 12 gun ıcınde mutlaka takilmali.. sebebi ise yavru kusun cabuk gelisimi sonucunda kunyesini gelişmis ayagına takmaniz zor olucaktır.

ayrıca gunlerınden sonra takılan markalar yavru kusunuzun ayagına zarar verıcek, acı cekmesıne, sakat kalmasına en buyuk rol oynamaktadir, verdiginiz acı yavru kusunuzu bedenen etkiliyecektir..

Posta guvercini markalari nasıl takılır :

Posta guvercini markaları yavru kuslara en uygun gunde , sag ayagı veya sol ayagı fark etmez , ilk 3 parmagi gecirilir ortaya kadar, sonrasinda arka parmagini gecirmemiz gerekiyor yardim alet olarak guvercin teleklerinin dib kismini arka parmagınla bilek arasına sokarak one dogru cektırlır, boylelikle 4 parmagıda gecirmis bulunuyoruz, Zorlama oluyorsa eger krem veya yag ile biraz yumusatabılırız kusumuzun ayagını.., ve sonunda artik posta guvercinimiz Markalanmıs ( künyelemiş ) Oluyoruz.. istesekte artik kusumuzun ayagından kunyemızı cıkaramayız ölmedıgı surece, veya kesıcı bir alet ile kunyeyi kesmedıgımız surece..

 

Yazi Tamamen www.ManisaPostaGuvercini.com ‘ Ait Olup Kaynak Gözterilerek Paylasılabılır.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.