Posta guvercini Martha

Fotoğrafta gördüğünüz hayvanın adı Martha. Kendisi, Dünya’da yaşamış son posta güvercini (ya da postacı güvercin). Ancak bu onun yaşadığı zamandan bir fotoğraf değil, çünkü kendisi günümüzden 97 sene önce, 1 Eylül 1914 tarihinde, 29 yaşında, kafesi içerisinde öldü. Bu, onun ölümünden sonra dondurulmuş postu. Şu anda Cinncinati Hayvanat Bahçesi’nde sergileniyor.

Martha’nın ölüm tarihi, aynı zamanda postacı güvercinlerin de yok oluş tarihini belirlemiş oldu. Hatta 1 Eylül, Vahşi Yaşam Gardiyanları Derneği tarafından 2010 yılında “Postacı Güvercin Günü” ilan edildi.

Postacı güvercinler bir zamanlar Amerika’daki toplam kuş popülasyonunun %40’ını oluşturuyordu. 17-18. yüzyıllarda, Avrupalılar ilk geldiği zaman, Amerika’da 3-5 milyar arası postacı güvercin bulunduğu düşünülüyor. Ancak 1900’lerin daha başında bu alt tür tamamen hariitadan silindi.

Sebep ise aynı: aşırı avlanma ve habitatların yok edilmesi. Bunu yapan kim? Bir diğer hayvan türü, üstelik zekasıyla övünebilen hayvan türü: Homo sapiens, yani insan! Bu kuşlar, sadece posta iletiminde değil, hızlı bir şekilde akşam yemeklerinin ana yemeği olarak da kullanıldı. 1890’da, çevreci örgütler bu kuş türü için tehlike çanlarının çaldığını ilan etti, kimse dinlemedi bile. 1897’de ile defa bu kuşların avlanması yasaklandı; ama artık çok geçti. Zaten ortada avlanacak pek postacı güvercin kalmamıştı.

1909-1912 yılları arasında postacı güvercin yuvası bulanlara 1500 Amerikan Doları ödül verileceği duyuruldu. 1 kişi bile bulamadı. 2 yıl sonra da Martha, son postacı güvercin öldü.

Günümüzde sadece Amerika’da 1.987 farklı tür, Dünya genelinde ise 5.566 tür yok olma tehlikesi altında, bunların %68’i “kritik olarak tehlike” altında! 10.000 farklı türse tehlike altına girmek üzere (vulnerable) olarak değerlendiriliyor. 797 tür ise insanın evrimleşmesiyle birlikte yakın tarihte yok oldu.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.