Posta güvercinine tüy dökümünde bakimi

Güvercinlerde her yıl eylül ayından itibaren tüy değiştirmeye başlar. Sağlıklı bir güvercin tüm tüylerini döktüğü ve yeni tüylere kavuştuğu bu dönemi müdahaleye gerek olmadan geçirir.

Tüy döneminde dişi ve erkek posta güvercinlerini birbirlerinden ayrı yerlerde beslemek, böylece çiftleşme, yumurtlama ve yavru bakimi gibi kuş için stres yaratan faktörleri ortadan kaldırmak güvercine kolaylık sağlar.

Tüy dökme dönemi başlamadan kısa süre önce cinslerin birbirinden ayrılması uygun olacaktır. güvercinleri saglik problemi var ise tüy dökmekte sorun yaşayabilir. Bunun olmaması için hastalıklara karşı koruyucu tedaviler uygulamanız gerekebilir. Ancak özellikle antibiyotik ilaçla tedavi gerekiyorsa, ilaç kullanımını kuş tüy dökmeye başlamadan önce sonlandırmış olmanız önemli.
Güvercininizin kurt, salmonella, koksidiyoz gibi hastalıklara sahip olup olmadığını öğrenmek için imkanınız varsa bir laboratuarda gerekli testleri yaptırın ve hastalık olduğunu öğrendiğinizde ertelemeden tedaviye geçin.

Tüy döneminde iyi beslenme cok önemlidir bakimi

iyi yapılmayan veya altyapısı tam olmayan kümeslerde güvercinlerin hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Bazı posta güvercinleri bu dönemde sağlıklarını kaybedip tüy dökemeyebilir ve ölebilir.

Kuşlar tüy dökmek için vücutlarında depoladıkları besinleri kullanır. Bu yüzden tüy döneminden önce güçlenmesi için kuşunuzu besin

değeri yüksek ve çeşitli gıdaların karışımından oluşan tüy dönemi yemleriyle besleyin. Yemine mineral katarak ve haftada bir vitamin vererek destekleyin.
Kuşunuzu iç ve dış parazitlerden korumak için hafta iki kez Banyo yaptırın. Banyo suyuna edinebilirseniz özel banyo tozu, yoksa elma sirkesi ve sofra tuzu katın; böylece hem daha kolay tüy dökecek hem de üzerindeki parazitlerden kurtulacaktır. 

 

TÜY DÖNEMİ

TÜY YEMİ: % 30 MISIR, % 20 BUGDAY, % 10 ARPA, % 10 AK DARI, % 25 BEZELYE, % 5 ASPİR Bu yemde kullanılan tahıllar içersinde Bezelye yerine diğer baklagiller (fasulye, mercimek, fiy, burçak, çılban) vs. gibi tahıllar kullanılabilir. Aspir yerine ise çekirdek kullanılabilir. Ayrıca 1 kg karşıma 1 yemek kaşığı Keten tohumu ilave edilir.

TÜY PROGRAMI

PAZAR  GÜNÜ : TEMİZ SU

PAZARTESİ      : DEPOMİN + MULTİVİTAMİN

SALI                : TEMİZ SU

YEM KATKISI  : BİRA MAYASI + Dİ-A-ZYM 256 (PROBİYOTİK) + SIVI YAĞ

ÇARŞAMBA      : NATURALİN (BİTKİ SUYU) + ELMA SİRKESİ

PERŞEMBE      : TEMİZ SU

YEM KATKISI  : BİRA MAYASI + Dİ-A-ZYM 256 + SIVI YAĞ

CUMA              : DEPOMİN + MULTİVİTAMİN

CUMARTESİ    : NATURALİN + ELMA SİRKESİ + SARIMSAK

Haftada bir gün kuşlarımıza yeşil salata, havuç, lahana vb. gibi sebzeler verilmelidir.

Haftada 1-2 defa mutlaka BANYO yaptırılmalıdır. Banyo suyuna GÜVERCİN BANYO TOZU katılabilir.

Veya bu suya 10 lt banyo suyuna 20 ml Sirke, 1 avuç Tuz, 2 çay kaşığı Göz taşı, 1 kapak Çamaşır suyu katmak suretiyle güvercinlerin banyo yaparken dış parazitlerden kurtulmalarını sağlayabiliriz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.