Şahinler hakkinda bilgi

Şahinler, atmacagiller ailesinden olan küçük yırtıcı kuşlardır. Şahinlerin en önemli özelliği kanatlarının geniş olmasıdır.


Şahinler, atmacagiller ailesinden olan küçük yırtıcı kuşlardır.Şahinlerin en önemli özelliği kanatlarının geniş olması ve kuyruklarının yarım daire şeklinde olmasıdır.

Şahinler, atmacagiller ailesinden olan küçük yırtıcı kuşlardır.Diğer yırtıcı kuşlardan yani doğanlardan farkları, kuyruklarının kısa ve geniş olması ve kartallardan farkları ise gagalarının küçük, bileklerinin tüysüz olmasıdır.

En yaygın tür olan Şahin’in (Buteo) boyu, erkekte 50-55 cm, dişide 60-65 cm kadardır.Tüy rengi genellikle esmerdir,karın tarafı benekli ya da çizgili, kuyruğu külrenginde ve daracık koyu çizgilidir.Ama renkleri aynı tür içinde bile önemli ölçüde çeşitlilik gösterebilir.

Ağır kanat darbeleri ile uçar ve havada süzülüyormuşcasına, kanatlarını çırpmadan uzun süre durabilirler. Miyavlamayı andıran ağlamaklı keskin bir ses ya da kısa ve boğuk bir çığlık şeklinde ses çıkarmaktadır

Önemli derecede olmasa da tavşan yavruları ve civcivlerle beslenirler.Bu sebepten dolayı zararlı yırtıcılar arasında yer almaktadırlar.Bunun dışında genellikle böcekleri ve gözüne kestirdiklerini avlar, ara sıra da kuşlara saldırırlar

Çok fazla öldürüldüklerinden dolayı sayıları oldukça azalmıştır.Bunun sonucunda doğanın biyolojik dengesinde az da olsa bozulmalara yolaçmıştır.Çünkü şahinlerin sayısı azaldığı için, onların beslenmek için avladığı bazı hayvanların sayısında artışlar olmuştur.Bunlardan bazıları tarla sıçanları, fareler ve yılanlardır.

Şahinler yuva yapma konusunda becerikli değildir, bu nedenle başka kuşların çalı çırpıdan yaptıkları ve yumuşak maddelerle döşedikleri sağlam yuvalarını kullanır ya da yumurtalarını kayaların yarıklarındaki oyuklara bırakır.Dişi şahinler yuvaya 2-5 tane kahverengi yumurta yumurtlar ve yaklaşık bir kuluçkaya yatar

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.