Salmenolla hastaligi ve tedavi yontemi

Güvercin yetiştiricilerinin sıklıkla karşılaştığı çok ciddi bir hastalıktır. Bakteri kaynaklı bir hastalık olup ciddi kayıplara neden olabilir. Salmonella; cins, tür, ırk, yaş gözetmeksizin her tür güvercinde görülebilen ve son derece öldürücü olan bakteri kaynaklı bir hastalıktır. Hastalığın sebebi adından da anlaşılabileceği gibi Salmonella bakterisidir. Evcil güvercinlerde hastalık kendini çoğalma ve hareket kabiliyetlerinin kısıtlanması şeklinde gösterir. Kimi zaman çok basit hastalıklar bile Salmonella hastalığına çevirebilir. 2000 e yakın farklı tipi bulunan hastalığın bazı tipleri başka hayvanlarda ve insanlarda da hastalığa neden olabilmektedir.

Hastalık bağırsak içinde ürer ve dışkı yoluyla dışarı çıkar. Her dışkılama ile beraber milyonlarca bakteri açığa çıkmış olur. Bağırsak çeperini zayıflatan bakteriler bir süre sonra dışarı çıkarak kalp, ciğer gibi organlara yerleşir. Solunum yoluyla alınan bakteri ise direk solunum borusuna yerleşerek buradan yayılım gösterir. Bir süre sonra tüm vücuda dağılan hastalık genellikle de ölümle sonuçlanır.

Bazı güvercinler hasta oldukları halde bakteriye karşı aşırı direnç gösterir. Salmonella olmalarına rağmen hastalık belirtilir göstermezler.

Salmonella hastalığının çok fazla belirtisi bulunmaktadır;

*En önemli belirtisi yeşil dışkıdır.

*Hasta güvercinlerde çiftleşme isteği görülmez. Çok nadir olarak yumurtlama gerçekleşse bile yumurtalar boş çıkar.

*Yavru güvercinler hastalığa yakalandıklarında gelişimleri hızlı bir şekilde durur ve sarı olan gagaları renk değiştirerek yeşile döner. İştahsızlık nedeni ile 8 ile 14 gün arasında ölürler.

*Genç güvercinlerde hastalık kendini sersemleme şeklinde gösterir yine 8 ile 14 gün arasında ölüm gerçekleşir.

*Hasta güvercin bitkin bir görünümdedir. Üşüyormuş gibi tüylerini kabartırlar

*Hastalığa yakalanan güvercinler uçma yetilerini kaybederler.

*Çok fazla su tüketimi görülür

*Hasta kuşta bir süre sonra ishal görülür. Dışkıları yeşil renkli ve balgamımsı bir görünümdedir ve çok kötü kokuludur. Ancak her salmonella belirtisi değildir.

Hastalığın eklem yerlerini tutan türleri ölüme sebebiyet vermeyebilir. Bu tür genellikle dişi ve yaşlı güvercinlerde gözlenir. Eklemlere yerleşen Salmonella hastalığı dışarıdan gözlemlenemeyebilir. Tek tük belirtileri şu şekilde gözlemlenebilir.

*Kanatları aşağı doğru tutmaları ve rahat hareket ettirememeleri önemli belirtilerden biridir.

*Bakteri parmak eklemlerini tutmuşsa, eklemlerde bezelye büyüklüğünde şişlikler olabilir.

* Ayaklarına basamazlar ve kanatlarıyla sürünme şeklinde yürümeye çalışırlar.

* Bakterinin beyine yerleşmesi, sinir sistemini etkiler. Güvercin başını tutamaz ve sürekli öne arkaya hareket ettirir. Halk dilinde buna sallabaş hastalığı da denir.

Salmonella ’ya Karşı Önlemler

Salmonella hastalığı yalnızca erken evrede tedavi edilebilen bir hastalık olduğu için önlem almak çok önemlidir. Hastalıkla mücadelede kafes temizliği ilk sırayı tutmaktadır. Güvercinlerin dışkılarının senede bir kez tahlil ettirilmesi alınabilecek başka bir önlem olabilir. Hasta olduğundan şüphelenilen kuş, hemen diğerlerinden ayrılmalı ve gözetim altında tutulmalıdır. Bu hastalıktan ölen kuş hemen bu konuda uzman bir veterinere götürülmeli ve gerekli tetkikleri yaptırılarak hastalığın cinsi belirlenmelidir. Bu hastalık çok hızlı yayıldığı için hasta kuşun temas ettiği tüm eşyalar mutlaka dezenfekte edilmelidir.

Salmonella Tedavisi

Salmonella tedavisinde verilebilecek çok çeşitli ilaçlar piyasada mevcuttur. Bu ilaçlar genellikle suya karıştırılarak içirilir ya da kuşa enjekte edilebilir. Kullanılabilecek ilaçlar yalnızca hastalığın erken teşhisinde tedaviye yardımcı olabilir. Hastalık ilerlemişse pek etkili olmayacaklardır. Hasta hayvanı veteriner bir hekimin görmesi bu açıdan çok önemlidir. Salmonella maalesef, çok etkin tedavisi bulunmayan bir hastalıktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.