Solunum yolu enfeksiyonları

Gucercin besleyen ozeliklikle posta guvercini yarislarina katilan bir cok yani %90 lik kisim sikintiisi solunum yollari enfeksiyonu bu nedenle guvercinler en cok raslanan ve bakicinin canini sikan en buyuk sorun olarak solunum yollari hastaligidir gerekli onlemler alinmadifinda ise ölumlere en buyuk sebebtir..

Solunum Yolu Enfeksiyonları —Mycoplasmosis & Ornithosis

Nedeni – Bu hastalıklar enfeksiyöz bakteri kategorisine girer. Coryza aslında her iki Mycoplasmosis catarrh ve Ornithosis ile ilişkili kalın mukoza deşarjlarını tanımlamak için kullanılan tanımlayıcı terimdir.Bakteriler (vakada Chlamydia veya Ornithosis olarak adlandırılırlar) üst solunum yolunda dururlar ve tamamen ortadan kaldırılması son derece zordur.Genellikle, enfekte kuşlar asla tamamen iyileşmez. Dış semptomları ortadan kalkmakla birlikte, yaşam için taşıyıcı olarak kalabilirler.

Semptomlar – Solunum yolu enfeksiyonlarının klasik semptomları arasında boğazda mukoza, açık gaga ve ağır soluk alma, nefes alırken raspalama veya pruvalanma, gözlerde sulu akıntı, bazen şişlik ile ilişkili göz çevresi bulunur. Diğer semptomlar arasında burun bölgesinden deşarj ve bazen hava kemi şişmesi veya yırtık hava keseleri cildin altında havayı tutması gibi ürün şişmesi yer alır. Genellikle güvercinlerde olduğu gibi, diğer rahatsızlıklar, kuşların sıkıntıya girmesiyle kendilerini gösterebilir, bu nedenle gevşek, yeşilimsi dışkılar ve kilo kaybı gibi diğer semptomlar ortaya çıkabilir. Çoğunlukla, kuşlarımızdaki tek fark edilebilir fark, yarış olaylarında uçma isteksizlikleri veya tamamen başarısız olmaları olacaktır. Solunum yolu enfeksiyonları, yarışçıların en çok can damarıdır çünkü birçok popülasyon, hastalığın bir biçiminde veya başka bir şekilde taşıyıcısıdır ve belirtilerin tanımlanması zordur. Ancak sonuçlar kesinlikle azaltılacak.

Önleme – Solunum yolu enfeksiyonlarının kontrol edilmesindeki en önemli hususlar, taslaklar olmaksızın yeterli havalandırma, toz ve amonyak seviyelerini düşük tutmak (bu da birikintilerin birikmesini önlemek anlamına gelir) ve nemliliğin ve aşırı kalabalıklığın kontrol edilmesidir. Testler, yabani güvercin popülasyonunun% 70 kadarının ya enfekte olduğu ya da solunum yolu hastalığı taşıdığını gösterdiğinden, yabani kuşlarla teması sınırlamak akıllıca olacaktır.Yetersiz düzeylerde sporadik ilaç tedavisi ilaca hızlı bir şekilde direnç gösterebildiğinden, önerilen süre boyunca her zaman etkili ilaçlarla tedavi edin. Yeni kuşların uygun şekilde karantinaya alınması da şarttır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.