Tuncel kurtiz Ramiz Dayi vefat etti

Tuncel kurtis Vefat etti, Herkesin bildigi gibi Ezel dizisinden ‘ tanidigimiz tuncel kurtis Ramiz dayi rolu oynamaktaydi. 1958 yilinda sahneye cıkan tuncel kurtiz son donemlerini cok basarili olarak gecirmisti, ne yazikki bugun duyulan haberler gercekten üzücüydü, hayatini kaybetmişti, ölümünden sonra bile arkasinda cok guzel anilar birakti, mutevazi tavri ve saygın kişiligle herkesin begenisini kazanmıstır.Tuncel Kurtiz’in aramızdan ayrılması büyük şok olarak adlandırıldı. Tiyatronun altın çağında çok önemli işler yapmış olan kadrounun baş isimlerinden olan Tuncel Kurtiz’in vakti doldu vadesi bu kadar mış.

Oynadığı bazı tiyatro oyunları

Çok Tuhaf Soruşturma : Ferhan Şensoy – Orta Oyuncular – 1998

Şeyh Bedrettin : Nazım Hikmet – 1997

Mahabaratta : Hint Destanı – Peter Brook – 1985

Keşanlı Ali Destanı : Haldun Taner – Berlin Schaubühne Tiyatrosu – 1984

Teneke : Yaşar Kemal

Kaplan ve Daktilolar – Genar Tiyatrosu – 1968

Samanyolu (oyun) : Karl Wittlinger – Genar Tiyatrosu – 1968

Devri Süleyman : Aydın Engin – Genar Tiyatrosu – 1968

Yolcu : Nazım Hikmet – Genar Tiyatrosu – 1967

Kalbin Sesi – Halkın Gözü : Peter Shaffer – KEnt Oyuncuları – 1964

Martı : Anton Çehov – Kent Oyuncuları – 1963

Altın Yumruk : Dormen Tiyatrosu – 1962

Ayı Masalı : Dormen Tiyatrosu – 1962

Şahane Züğürtler : Dormen Tiyatrosu – 1962

Zafer Madalyası : Thomas HeggenJoshua Logan – Dormen Tiyatrosu – 1958

Tuncel Kurtiz ‘in 1936 yılında doğdu kısa süre önce röportajlar veren Tuncel Kurtiz’in sağlık durumu iyi olarak görünüyordu. Ama Tuncel Kurtiz’in ölüm sebebi hakkında net bilgi yok.

Filoloji, Felsefe ve Sanat tarihi okuyan Tuncel Kurtiz Dormen tiyatrosunda oyunculuğa başlamıştı. Kaz Dağları eteklerinde yaşayan Tuncel Kurtiz doğa ile iç içe yaşıyordu. Gül Hasan isimli proje ile en iyi senaryo ödülünü almıştı.

Tuncel Kurtiz (d. 1 Şubat 1936, İzmit, Kocaeli[1]), Türk sinema ve tiyatro oyuncusu, yönetmen, yapımcı, senarist. Babası Selanik doğumlu bir Türk bürokratı, annesi Boşnaktır.

Üniversitede kısa bir süre hukuk fakültesinde, daha sonra ise filoloji, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde okudu; ancak hiçbirinden mezun olmadı.[1] İlk kez 1959 yılında Dormen Tiyatrosu’nda oyunculuğa başlamış olan sanatçı, sinema filmlerinde rol aldı. Sürü filmiyle zirveye çıkan sanatçı, doğayla içiçe yaşamayı sever.

1981 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü Nurettin Sezer ile birlikte kaleme aldığı Gül Hasan filminin senaryosuyla kazanmıştır.

Hacı ve Asi adlı TV dizilerinde başrol oynamıştır.

2009 yılının başında vizyona giren olan Güz Sancısı filminde Kamil Efendi karakterini canlandırmıştır. Aynı yıl yayına başlayan Ezel adlı dizide Ramiz Karaeski karakterini canlandırmış ve tanınırlığı daha da artmıştır.

2010 Yaz döneminde NTV yeşil ekranlarında Edremit’in Çamlıbel kasabasında eşi ve kayın biraderi ile birlikte işletmekte olduğu Zeytinbağı adlı butik otelde dostlarını ağırlayarak Tuncel Kurtiz ve Dostları adlı bir program yapmıştır. Aynı yıl BBC’nin Hayat (Life) belgeselini seslendirmiştir.

Birçok ulusal ve uluslararası ödülünün yanı sıra, Ekim 2011’de 48. Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.