Türkiye Posta guvercini yarislari

Ülkemizde Posta Güvercini denilince akla ilk gelen şehir Manisa’dır.  Bununla birlikte İstanbul, Edirne, Eskişehir, ve Güney Doğu Anadolu illerinde de son yıllara bu alanda ciddi gelişmeler olmuş ve ortak kümesler kurulmuştur. Manisa’da her yıl düzenli olarak yapılan yarışlar 10 etaptan oluşmaktadır. Bu etaplar şöyledir.

Manisa Posta Güvercini Yarışları Etap Mesafeleri

  1. Kula-120 km
  2. Uşak-160 km
  3. Çiftlik (Afyon)-223 km
  4. Afyon-275 km
  5. Emirdağ (Afyon)-350 km
  6. Çeltik ( Konya)-382 km
  7. Kulu (Konya)-488 km
  8. Kırşehir-546 km
  9. Yozgat-703 km
  10. Sivas-937 km

Yukarıda belirtilen kilometreler kuş uçuşu olup koordinatlara göre ortalama mesafelerdir. Her yarışçının salım noktasına olan mesafesi farklı olmakla birlikte belirtilen mesafeler ortalama değerler alınarak yazılmıştır.

Manisa’da posta güvercini yarışları Nisan ayı sonlarında başlayarak hava koşullarına göre Temmuz ayı ortalarında tamamlanır. Yarışlarda dereceye giren yetiştiricilere kupa ve para ödülü verilmektedir.

Yarışlar genellikle pazar günü yapılmakla beraber hava koşullarının elverişsiz olduğu zamanlarda hafta içine de zaman zaman sarkmaktadır. Yarışlara katılacak kuşlar yarış gününden bir gün önce derneklere teslim edilerek araçlara yüklenir. Araç geceyi yolda geçirerek sabahın ilk ışıklarında belirtilen salım noktasına ulaşır ve kuşlar yem ve su verildikten sonra kuşlar salınır. Her posta yetiştiricisi erken saatlerde kalkarak kümeslerine kuşların ayaklarındaki çipleri okuyan saatleri yerleştirirler ve beklemeye başlarlar. Kuşlar geldiğinde antenin üzerine konarlar ve ayaklarındaki çiğler otomatik olarak okunur. Akşam saatlerinde her yarışçı yarıştığı derneğe saatini götürerek ana bilgisayara saatini okutur. Ana bilgisayarda her yarışçının kümes koordinatları vardır. Bu koordinatlar dikkate alınarak bir sıralama yapılır ve bu sıralama sonucu dereceye giren kuşlar belirlenir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.