Posta Güvercini

Üst solunum yolu hastalıklari

Üst solunujm yolları doğal anatomik yapıları gereği bir kaç enfeksiyon etkeninin aynı anda beraber hastalık yaptıkları yerlerden en fazla karşımıza çıkanıdır. Bu hastalık etkenleri ile beraber hayvanlardaki stres problemleri olayların daha da kötüleşmesine katkıda bulunmaktadırlar.

Patojen Mikroorganizmalar: Mycoplazmalar (bir çeşit mikrop), virusler, değişik mikrop türleri, mantarlar, trichomonaslar infeksiyonların oluşması için başlangıç rol oynayabilmektedirler. Bakterilerden, pasteurella, koklar, coli tipleri üst solunum yollarında kolonize olarak çoğalabilmektedirler. Bu sonradan işe karışan mikroplar, klinik olarak dış bakıda görülebilen, aynı zamanda hayvanın zor soluk alması ile kendini gösteren klasik hırıltı sesine sebep olabilmektedirler. Sıklıkla yetersiz havalandırma, aşırı amonyak varlığı bu hastalıkların daha çabuk ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Hastalığın semptomları: Başlangıçta güvercin sahibi hayvanın göz yaşı akıntısını ve gelen hırıltı sesini duyar. Bu akut formdur ve mucoprulent, sarı yeşil bir bir akıntının gelmesi ile karakterizedir. Bu ilk bulgular ile beraber hayvanın genel durumunun da kötüleştiği görülür. Yem yemez ve su içmede isteksizdir. Tüylerini kabartır. Uçmakta zorlanır. Halsizdir. Burun üstün derisi griye dönmüştür. Kabuklanma ve hafif deri döküntüleri vardır. Ağız açıldığında yüksek miktarda mukus farenkste ve dil altında rahatça görülebilir. Ayrıca farenks mukozası kırmızı bir hal almıştır. Bu hastalığın ilerleyen zamanlarında satı yeşil oluşumlar dilinin hemen gerisinde görülebilir ki bunlar Trichomoniasis ile karıştırılmamalıdır. Olay daha ileri safhalarında hava keseleri ve akciğerler etkileneceğinden olay çok daha vahim bir hal alacaktır.

Hastalığın tanınması: Üst solunum yollarından gelen klasik hırıltı sesinin varlığı hastalığın teşhisinde yardımcı olur. Veteriner Hekim tarafından bakteriyolojik ve virolojik yoklamalardan sonra kesin patojen tespit edilir.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
Close

Adblock Kapatınız!

Reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi destekleyebilirsiniz.