YARIŞ MEVSİMİNDE TEDAVİ

Yarışlar boyunca uygulamamız gereken bazı belirli tedavi yöntemleri vardır. En başlıcası antitrichomonas tedavisi için Ronidazole ve Metronidazole dir. Her 2 haftada, 2 günlük periyodlarla verilmelidir. Trichomonasları gereğinden fazla bastırmaksızın kuşların karaciğerlerinden atmalıyız. Trichomonasların sayısı arttıkça kuşların performansları azalır. Bu denenmiştir.

Sezondan önce yoğun bir trichomonasit verilse bile trichomonatların yeniden belirme ve ‘yarış boyunca’ sayılarının artma eğilimi olduğu bilinir.

Diğer bir rutin tedavi de, solunum enfeksiyonlarından kuşları uzak tutmaktır. Birçok durumda solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek gereksizdir. Kümesinizde eğer kronik bir problem varsa, kuşların yarışı erken bırakmaması için, yoğun bir tedavidense, haftada 2 günlük tedavi uygundur. Yarış haftasının başında yapılacak tedavi kuşlarınızın iyileşmesini mümkün kılar ve güvercinlerimizin en iyi performansı vermesini sağlar. Genellikle biz tetracycline kullanırız.

Haemoproteus un problem olduğu durumlarda sezondan önce kuş 28 tam gün boyunca tedavi edilmelidir. Ve sonra haftada 1-2 günlük tedaviye devam edilmelidir. Sezon boyunca sıtmaya karşı da ilaç kullanılmalıdır.

Görünüşe göre kuşlara verdiğimiz ilaçlar zararlı yönde onları etkilemiyor. Ama karaciğeri yorduğundan maksimum düzeyde çalışmasını da beklememek gerekiyor. Karaciğer, enerji depolamasında ve yarış boyunca kullanılmasında bir anahtar oyuncu gibidir. Ve yarışlarda süper forma ulaşmak için karaciğeri üst seviyede kullanmak gerekiyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.